Круглий стіл 1 ховтня.
23 листопада, 2005
“Самоорганізація в мультикультурному просторі”.
Такою була тема обговорення на засіданні Міждисциплінарного Круглого столу, який провели разом Українське синергетичне товариство та Державний центр театрального мистецтва імені Леся Курбаса 1 жовтня 2005 року в Києві у приміщенні цього Центру, що рохташований на Володимирській 23б.
На засіданні обговорювались і проблеми соціальної самоорганізації українського суспільства як мультикультурного середовища, і психологічні проблеми самоорганізації особистості в цьому мультикультурному просторі. При цьому учасники намагались мати на увазі ці обидві перспективи обговорення: і макроскопічну, і мікроскопічну, спираючись на єдність синергетичної методології.
Засідання вела завідуюча кафедри філософії і методології науки Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, президент Українського синергетичного товариства, доктор філософських наук, професор Ірина Серафимівна Добронравова,
Міждисциплінарний характер обговорення дійсно мав місце, це забезпечувалось складом учасників, і постановкою запропонованих ними тем.
Розпочалось засідання з доповіді директора Державного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса, доктора мистецтвознавства Неллі Миколаївни Корнієнко на надзвичайно нову і цікаву тему “Топос надлишковісті в художній культурі”. Вона продемонструвала продуктивність застосуваня понять синергетики для осмислення сучасного культурного процесу. Торкнувшись, зокрема, звертання в театрі до маргінальних мовних і поведінкових явищ життя, вона показала, як таким чином мистецтво здійснює культурну асиміляцію творчих можливостей незвичного, нестандартного, так би мовити, надлишкового в житті людей.
Завідуюча кафедри філософії Одеського державного медичного університету, професор Ірина Вікторівна Єршова – Бабенко говорила про самоорганізацію психомірних систем, показавши, що нелінійність людської психіки забезпечується не стільки зовнішніми факторами, скільки самодією її на саму себе в самооцінці, невдоволенні або захопленні собою. Це потрібно мати на увазі не тільки в роботі психолога з окремою особистістю, а й при розгляді будь-яких систем, в які входить людина, як психоміргих.
Не оминули в обговоренні і такої гострої проблеми, як проблема мови. Старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України, кандидат соціологічних наук Любов Дмитрівна Бевзенко охарактеризувала мовний простір України з позицій самоорганізаційного аналізу.
Проректор з наукової роботи Хмельницького гуманітарно-педагогічного університету, доктор філософських наук, професор Ірина Михайлівна Предборська торкнулась проблеми національної ідентичності в українській освіті в ситуації незадовільного стану вмдання літератури українською мовою.
Доцент кафедри філософії та соціології Сумського державного педагогічного університету, кандидат філософських наук Наталія Василівна Кочубей розглянула самоорганизацію соціальних середовищ як процес становлення і усвідомлення національної ідентичності.
Провідний науковий співробітник Інституту вищої освіти АПН України, кандидат філософських наук доцент Людмила Степанівна Горбунова говорила про проблему особистісної ідентичності в лімінальному контексті культури.
В обговоренні також виступили старший науковий співробітник Державного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса кандидвт філософських наук Олена Григорівна Левченко, провідний науковий співробітник Інституту вищої освіти АПН України професор Владлен Степанович Лутай, завідуючий відділу інформаційної безпеки та міжнародних інформаційних відносин Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України, доктор філософських наук професор Микола Андрійович Ожеван.
Загальний тон дискусії залишався толерантним і науково витриманим, незважвючи на гостроту обговорюваних проблем і неуникні розбіжності в їх розумінні. Присутні члени Українського синергетичного товариства з задоволенням прийняли до його київського відділення наукових співробітників Державного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса.
Весь архив новин
|